6 טיפים לבחירת מזרן מתאים

רובנו לא מעריכים מספיק את המזרן שלנו, אשר מסייע בשינה ערבה, שומר על בריאותנו במגוון תחומים ולמעשה, בכוחו לשפר את איכות חיינו. אז מה חשוב לדעת אודות המזרן?

מזרן: על מה כל הרעש?

אנשים רבים, בייחוד בגיל צעיר, נוטים לזלזל בחשיבותו של המזרן לחיינו. לא תמיד, קיימת הבנה אמיתית לגבי הצורך שלנו לישון כראוי, לרבות הצורך לשמור כראוי על הגב, הצוואר ועוד. אולם, לצד גישות כאלה ואחרות לשינה עצמה, קיימים מחקרים רבים אשר מצביעים על חשיבותה של השינה, על הדרכים הרבות בהם שינה ערבה מסייעת לתפקוד נכון של הגוף ועוד. יתר על כן, כיום גוברת ההבנה שכדי לישון טוב, יש לארגן עבור הוגף והנפש סביבה ותנאים מתאימים שאחד מהם, הוא כמובן בחירה של מזרן המתאים לנו. זכרו כי בחירה נכונה של המזרן היא דרך אחת, אך חיונית, להבטיח לעצמנו את התנאים המושלמים לשינה ערבה ובריאה.

לכל סיר יש מכסה

תנאי השינה המתאימים משתנים בין אדם לאדם. כאשר מדובר בספורטאים למשל, או באנשים הסובלים מכאבי גב וכד', קיים צורך ממשי בבחירת מזרן מתאים (ונעסוק זאת בהמשך), אולם גם עבור אנשים ללא בעיות גב או קשיים מיוחדים בהירדמות, עדיין קיימים צרכים ספציפיים אשר יהפכו את ההירדמות והשינה עצמה לנעימה יותר. כתוצאה מן ההבנה הזו, מומחים בתחום הארגונומיה ותחום השינה בפרט, עוסקים בפיתוח מזרנים מסוגים שונים, על מנת שכל אדם יוכל למצוא מזרן מתאים לצרכיו.

שימור חיי המזרן וניקיונו

גם למזרן, בדומה למוצרים נוספים, יש אורל חיים מסוים אשר ניתן להריך אותו על ידי פעולות פשוטות. הפעולה הראשונה היא פעולת מנע: רכשו מבעוד נועד כיסוי למזרן אשר יגן עליו מפני כתמים למיניהם. זכרו כי קל יותר לכבס כיסוי, משאר לנקות את המזרן לאחר מכן. במידה והמזרן כבר התלכלך – הימנעו משימוש רב במים! רכשו חומר מיוחד לניקוי מזרנים.

החלפת המזרן: מתי ולמה?

ככלל, קיימות שתי סיבות עיקריות להחלפת מזרן: הראשונה הינה עקב התיישנות או בלאי של המזרן הקודם. הבלאי יכול להיות נגלה לעין אך ייתכן שלא. הסיבה השנייה היא רצון לעלות את רמת החיים. בהמשך למה שאמרנו לפני, נציין כי הסיבה הראשונה היא הרווחת יותר.

בלאי והתיישנות

אז, כיצד נדע באמת שקיים צורך בהחלפת המזרן כתוצאה מבלאי? הסימן הברור ביותר הוא שהמזרן פשוט כבר לא נוח לנו. לפעמים לא נראה בהכרח סימנים מסוימים על המזרן שמעידים על שינוי בצורה, התיישנות של הקפיצים וכו', אך הסימן הממשי שאנו באמת צריכים הוא העובדה שהמזרן כבר לא ממלא את התפקיד שלו עבורנו. במידה ואתם שואלים את עצמכם כיצד לדעת האם "האשמה" היא במזרן או במשהו אחר, התשובה נעוצה בניסיון: האם אתם מתקשים להירדם דווקא על המזרן הזה לעומת הספה בסלון למשל? האם הקושי בהרדמות גורר גם התהפכויות רבות וקושי במציאת תנוחה? האם כבר לא נוח לכם – פשוטו כמשמעו – לישון או לשבת על המזרן?. כל השאלות הללו יסייעו לכם להבין האם הבעיה נעוצה במזרן או לא.

סיבה אחרת להחלפת מזרן היא בלאי אשר איננו קשור בהכרח לנוחות. כידוע, אנו מבלים לא מעט זמן על המזרנים שלנו ולא בהכרח בשינה – לעיתים נשב על המזרן ונצפה בטלוויזיה או במחשב, לעיתים אף נאכל על המזרן תוך כדי קריאת ספר וכו'. שלל הפעולות הללו מעלות את האפשרות שהמזרן התלכלך, גם אם ממבט ראשון אנו לא שמים לב לכך. הסימנים הראשונים ללכלוך על המזרן הם כמובן כתמים שונים. זכרו, כי כתמים על המזרן, בעיקר כאלה שנשארו עליו לאורך זמן, מעידים פעמים רבות על הצטברות חיידקים על המזרן. אגב, הפיכת המזרן איננה תמיד עוזרת, לפחות לא לבעיית הצטברות החיידקים בתוך המזרן עצמו.

עליית רמת החיים

הסיבה הנפוצה השנייה להחלפת המזרן הינה כאמור רצון בשיפור רמת החיים והשינה, ללא סיבה נגלית לעין שבגינה יש צורך להחליף את המזרן. לפני שתגידו כי מדובר בפינוק או באפשרות המיועדת ל"עשירים" בלבד, זכרו כי כפי שהסברנו לעיל, לא צמיד נראה או נרגיש בבירור התיישנות של מזרן ואף הצטברות חיידקים עליו וכד'. שנית, קיימים כיום מזרנים מסוגים שונים בתקציבים שונים ולכן, וודאי כל אחד יוכל למצו את מבוקשו.

נרחיב מעט על תקופות בחיים בהם נרצה להחליף מזרן – הסיבה השכיחה לרצון כזה היא גיל. מטבע הדברים, ככל שעוברות השנים, אנו נעשים מודעים יותר ויותר לכאבי גב, רגליים, עייפות של הגוף ועוד. על כן, גם אם המזרן שלכם במצב טוב יחסית, עדין ייתכן כי עקב סיבות שכאלה, הוא פשוט כר לא מתאים לכם. אגב, אין צורך להרגיש רע עם עצמכם במידה והחלטתם להחליף מזרן "סתם". זכרו כי בסך הכל מדובר בצורך אישי, פעמים רבות גופני ובסופו של דבר, אם אכן תחליטו להשקיע במזרן המתאים לכם, הוא ישפר את איכות חייכם.

במידה ואינכם בטוחים אלו מזרנים יתאימו לכם, הצוות המיומן של Vertex ישמח לעמוד לשירותכם ולסייע לכם להכריע בהחלטה!