טיפים לשנת לילה טובה ורצופה

לא מצליחים להירדם? מתעוררים בבוקר ועדיין מרגישים עייפים? איכות החיים מושפעת מתזונה נכונה, אורח חיים בריא, פעילות גופנית וגם משינה טובה ורצופה. אנשים המתקשים להירדם בלילה עלולים לסבול מעייפות במהלך היום, חוסר אנרגיה ופגיעה בתפקוד. הנה כמה טיפים לשנת לילה טובה ושלווה.

בחירת מזרן איכותי

לבחירת המזרן לחדר השינה יש השפעה מכרעת על איכות השינה. חשוב לבחור במזרן איכותי ואורטופדי. עליכם לבחור במזרן נוח שעשוי מחומרים איכותיים, יש להתחשב בעובי המזרן, בגודל שלו ודרגת הקושי. כדי לבחור את המזרון שיתאים לכם ביותר, עליכם להתנסות במגוון מזרונים.

כיום ישנו מגוון רחב של מזרנים, עם קפיצים או ללא קפיצים, מזרן מסוג ויסקו מתאים את צורתו לאדם ששוכב עליו, הוא אלסטי וסופג זעזועים, ההתנגדות שלו היא נמוכה ולכן הוא מאפשר זרימת דם טובה יותר. מזרון מסוג לטקס נחשב לקשיח יותר, הוא עשוי מחומרים טבעיים ולכן הוא מתאים במיוחד לאנשים הסובלים מאלרגיות, פריחות, אסטמה של העור וכדומה, הוא נחשב לאנטי בקטריאלי ואף דוחה את קרדית האבק ולכן מתאים לאנשים עם בעיות בנשימה. מזרון לטקס מספק תמיכה מלאה לגוף ולכן מומלץ לאנשים הסובלים מבעיות גב.

חשוב לבחור במזרן איכותי ועמיד שיחזיק מעמד לאורך שנים. זכרו שמדובר ברכישה לטווח ארוך ולכן כדאי להשקיע במזרן חדש. כשאתם מגיעים לחנות המזרונים, בדקו כמה דגמים שיכולים להתאים לכם, בקשו להתנסות במזרון שאתם בוחרים לפני רכישתו, בנוסף עליכם לוודא שאתם מקבלים תעודת אחריות על המזרון, בדקו מה היא כוללת ומה תוקפה.

ארוחה לפני השינה

חשוב לאכול ארוחה קלה לפני השינה, קשה להירדם כשהקיבה ריקה, מצד שני לא כדאי להעמיס ולאכול ארוחה כבדה מידי. מומלץ לאכול את ארוחת הלילה כשעה עד שעתיים לפני השינה ולא בסמוך לה. יש להימנע משתייה של משקאות המכילים קפאין, כגון קפה או תה.

לגבי האכילה, מאכלים כגון קטניות, אוכל המכיל כמויות גדולות של שומן כגון פיצה, בורקס, מאכלים מטוגנים, לא מומלצים לפני השינה, מאכלים שקשים לעיכול כגון בשר ונקניקים שתהליך העיכול שלהם ארוך, גם הם אינם מומלצים לפני השינה.

מה מומלץ לאכול לפני השינה?

מומלץ לשתות חליטות תה טבעיות או תה ירוק שמסייעים לרגיעה של הגוף. אכילה של מאכלים קלים לפני השינה יכולה לסייע לשנת לילה טובה. המאכלים המומלצים לפני השינה הם מאכלים שתהליך העיכול שלהם מהיר. לדוגמא קרקר או פריכיות עם גבינה לבנה, בננות, יוגורט, סלט קטן, מרק צח ולחם שעשוי מקמח מלא, דייסת שיבולת שועל עם פירות או חטיף אנרגיה.

תאורה

תאורה בחלל חדר השינה שלכם יכולה להשפיע באופן ישיר על השינה. על פי מחקרים שנעשו בתחום, שינה עם אור דולק בלילה יכולה לפגוע באיכות השינה. אור דולק בחדר השינה משפיע על המוח ולא מאפשר מעבר רציף של שלב שינה 1 לשלב השינה הבא אחריו, למעשה שינה עם אור היא שינה רדודה יותר. בנוסף אנשים הישנים עם אור דולק במהלך הלילה מתעוררים יותר פעמים, מה שגורם לפגיעה משמעותית באיכות השינה וכתוצאה מכך, לפגיעה באורח החיים. כדי לישון טוב יותר, מומלץ לכבות את האורות בבית ולנטרל רעשים שעלולים לפגוע באיכות השינה. בנוסף לכך מומלץ להוציא מהחדר את מכשיר הסלולר והטאבלט, הם עלולים להזיק לכם כי הם יוצרים בגוף דחייה של הורמון המלטונין שגורם להשראת שינה.

רגיעה לפני השינה

מומלץ ליצור סביבה רגועה בחלל חדר השינה, חשוב לדעת שהגוף מתרפא במהלך השינה ולכן שינה טובה ורגועה יכולה לסייע לצבירה חדשה של אנרגיה ליום המחרת. מתח נפשי, דאגות, צבירת כעסים עלולה להפריע לבריאות המנטלית שלכם וזה משפיע באופן ישיר על איכות השינה.

חשוב להקדיש זמן לרגיעה והרפיה של הגוף ניתן לשלב את התרגילים עם מוזיקה שקטה. הרפיית הגוף לפני השינה יכולה לסייע לכם בניקיון של המחשבות, בתחושה נעימה ונינוחה יותר. זה יכול לתרום בצורה משמעותית לשינה טובה ובריאה יותר.

פעילות גופנית

פעילות גופנית תורמת לבריאות ויכולה לסייע לאנשים המתקשים להירדם בלילה. מומלץ לבצע פעילות גופנית עד שלוש שעות לפני זמן השינה. פעילות גופנית מעלה את רמות הסרוטונין במוח ומשרה על הגוף תחושה של נמרצות ואנרגיה. ממחקרים שבוצעו על איכות השינה, נמצא שקיים קשר ישיר בין פעילות גופנית סדירה לבין איכות שינה טובה, אנשים שמתעמלים על בסיס קבוע, כשלוש פעמים בשבוע, דיווחו על שינה טובה ורציפה, ללא הפרעות בשינה או נדודי שינה (אינסומניה). לעומת זאת, אנשים שיושבים יותר מ-8 שעות ביממה ולא מבצעים פעילות גופנית במהלך השבוע, סובלים יותר מהפרעות שינה וקשיים בהירדמות.

לסיכום, מומלץ לבצע פעילות גופנית כשלוש פעמים בשבוע, כדאי להימנע משינה במשך היום שיכולה להשפיע על איכות השינה בלילה. כשעתיים לאחר ביצוע פעילות הגופנית רמת הסרוטונין יורדת וקל יותר להשיג שנת לילה טובה ורציפה.